X
تبلیغات
امروز: سه شنبه 26 تیر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

تحقیق مواد معدنی

تحقیق مواد معدنی دسته: فنی و مهندسی
بازدید: 16 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 12 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 20

تحقیق مواد معدنی دانلود تحقیق مواد معدنی تحقیق دربارع مواد معدنی

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

به طور كلی، غده پاراتیروئید، عمل آزاد شدن كلسیم از استخوان ها را كنترل می كند. با كمبود كلسیم در خوراك دام، این غده تحریك شده با ترشح هورمون خود، باعث آزاد شدن كلسیم می شود، به نحوی كه غلظت كلسیم را در خون تقریباً ثابت نگه می دارد. البته در این حالت چون كلسیم و فسفر به صورت تركیب با یكدیگر در استخوان ها وجود دارند، فسفر نیز آزاد می شود ولی به علت عدم نیاز به آن، این ماده از بدن دفع خواهد شد. در جذب كلسیم و جایگزینی آن در استخوان ها، ویتامین D نقش اساسی دارد.

بعضی از اسیدهای آلی، با كلسیم تركیبات پایدار تولید می كنند، به صورتی كه این عنصر از دسترس جذب خارج می شود. به عنوان مثال اسیدهای اُگزالیك و فایتیك با كلسیم تولید اُگزالات كلسیم و كلسیم فایتیت می كنند كه برای دامها قابل جذب نیست.

كلسیم این تركیبات، زمانی امكان جذب دارد كه شكسته شده و به صورت یون آزاد شود. در غیر این صورت كلسیم به همان صورت كمپلكس بدون آن كه جذب شود، از دستگاه گوارش خارج می شود. در دستگاه گوارش نشخواركنندگان تجزیه بعضی از این تركیبات پیچیده تا حدودی امكان پذیر است. بخش عمده ای از كلسیم خوراك های دام به صورت این تركیبات پایدار و پیچیده است، مثل كلسیم موجود در چغندر قند و فرآورده ها و ضایعات آن، كمبود كلسیم در بدن باعث ایجاد عوارض متعدد می گردد. در دام های جوان و در حال رشد، استخوان ها به طور طبیعی رشد نكرده، استقامت لازم را ندارند و از نظر ظاهری نیز غیر طبیعی به نظر می رسند و به همین علت حیوان در هنگام راه رفتن دچار اشكال می شود. به این عارضه ریكتز یا راشیتیسم می گویند كه از علائم مشخصه آن لنگیدن است.

كمبود كلسیم در دام های بالغ، باعث عارضة پوكی استخوان می شود، زیرا كلسیم خارج شده از استخوان ها جایگزین نشده است، به این عارضه استئومالیشیا می گویند و از علائم مشخصه آن شكنندگی استخوان ها و ایجاد كجی یا انحنا در پاها است.

ظهور ریكتز و استئومالیشیا، تنها مربوط به كمبود كلسیم نیست. زیرا كمبود فسفر، نسبت نامناسب بین كلسیم و فسفر و همچنین كمبود ویتامین D نیز باعث بروز نشانه های این عارضه می شود. این عوامل همچنین باعث بروز عارضة تب شیر در گاوهای شیرده می شود. كاهش كلسیم سرم خون، تشنج عضلانی، و در نهایت فلجی و بی حسی كامل، همه از علائم این عارضه است.

برای رفع كمبود كلسیم، می توان آن را به صورت مكمل به جیره های غذایی افزود. در افزودن مكمل كلسیم به جیره غذایی دامها، باید نسبت بین كلسیم و فسفر جیره رعایت شود، زیرا نامناسب بودن این نسبت بین دو عنصر حداقل به اندازه كمبود آنها زیان آور است. مناسبترین نسبت را در حدود 2 قسمت كلسیم به 1 قسمت فسفر در دامها، به غیر از طیور تخمگذار می دانند.

نسبت كلسیم برای مرغ تخمگذار بیشتر است. زیرا این حیوان برای تولید پوسته تخم مرغ احتیاج بیشتری به كلسیم دارد و چنانچه در جیره غذایی، كلسیم به مقدار كافی وجود نداشته باشد، پوستة تخم مرع بیش از حد نازك می شود.

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق مواد معدنی , دانلود تحقیق مواد معدنی , تحقیق درباره مواد معدنی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر